Najčešće postavljena pitanja

ICEPS System i StudentApp
  1. Čemu služi ICEPS System i StudentApp?

ICEPS System je online platforma namijenjena studentima ICEPS-a.

Prilikom upisa, na mejl ste dobili podatke za svoj personalizovani nalog na kome možete:

  • vidjeti svoje osnovne podatke i trenutni broj ostvarenih ECTS bodova,
  • preuzeti materijale za pripremu ispita,
  • pronaći spisak svih predmeta sa ocjenama,
  • prijaviti, odjaviti i ispratiti rezultate ispita,
  • pratiti svoje finansije odnosno uplate i zaduženja, kao i trenutno stanje,
  • pratiti svoj raspored predavanja i stručne prakse/vježbi.

Uskoro ćete moći za Android i iOS uređaje da preuzmete ICEPS platformu u vidu aplikacije pod nazivom StudentApp, što će vam dodatno olakšati korišćenje. 😊

Za eventualne probleme i nedoumice pri korišćenju, slobodno kontaktirajte Studentsku službu.

  1. Kako da pratim svoje transakcije (uplate, zaduženja i trenutno stanje)? 

Svoje transakcije možete pogledati na svom ICEPS profilu. U okviru ove kartice crvenom bojom su Vam obilježeni iznosi za koje ste zaduženi, a zelenom bojom sve uplate koje ste vršili, kako biste lakše ispratili svoje finansijske obaveze. Opcija saldo se odnosi na trenutno stanje na Vašem profilu koje može biti pozitivno, negativno ili na nuli.

  1. Kako da uplatim novčana sredstva na svoj profil?

Tekući račun je uvijek isti za sve uplate koje vršite (uplate školarine, prijave ispita, ovjere semestra…). 

Obavezno u poziv na broj unesite svoj JMBG kako bi se određena uplata proknjižila baš na Vašem ICEPS profilu.

Primjer uplatnice je dostupan ovdje.

  1. Šta da radim ako zaboravim da upišem JMBG u poziv na broj?

Pošaljite fotografiju uplatice Studentskoj službi na mejl.

  1. Šta ako pogrešno upišem broj tekućeg računa?

Ukoliko pogrešno upišete broj tekućeg računa obratite se uplatnom mjestu da Vam storniraju izvršenu uplatu i sredstva uplatite ponovo.

  1. Koliko vremena nakon uplate je potrebno da bi sredstva bila vidljiva na mom profilu? 

Potrebno je do 48h kako bi sredstva bila proknjižena na Vaš profil. Platni promet ne radi vikednom ni na državne praznike i te uplate se tretiraju kao uplate prvog narednog radnog dana.

  1. Da li mogu da tražim promjenu u dinamici plaćanja školarine?

Ukoliko želite da promijenite dinamiku plaćanja školarine, da sa plaćanja na rate pređete na isplatu školarine u cijelosti, potrebno je da pošaljete molbu na mejl Studentske službe. Molba se tarifira po cijeni od 10 eur.

Ukoliko želite da trenutni dug, kao i preostali iznos školarine, ponovo preraspodijelimo u nove jednake mjesečne rate, potrebno je da pošaljete molbu za reprogram duga na mejl Studentske službe. Molba se tarifira po cijeni od 10 eur.

Važno: U slučaju zahtjeva za promjenom dinamike plaćanja, imajte u vidu da sve rate školarine za datu školsku godinu moraju biti isplaćene zaključno sa septembrom tekuće školske godine. Reprogram duga se može tražiti samo jednom u toku jedne školske i studijske godine.

  1. Gdje mogu da pronađem materijale za učenje?

Na Vašem profilu u dijelu Predmeti na programu imate opciju Materijali za pripremu ispita. Potrebno je da odaberete svoj studijski program, a potom će se prikazati spisak svih predmeta. U okviru svakog predmeta imate nastavni materijal pripremljen od strane predmetnog nastavnika u vidu prezentacija ili skripti, koje služe za pripremu ispita.

Materijal koji je postavljen na sajtu je obično dovoljan za pripremu za polaganje svakog ispita, što uvijek možete provjeriti i sa predmetnim nastavnikom. 

Ipak, kompletno gradivo obuhvaćeno je literaturom za predmet (osnovna i dopunska) koja je ispisana pod segmentom Literatura, dok u segmentu Struktura predmeta imate osnovne podatke o predmetu, kao i kontakt podatke predmetnog nastavnika.

  1. Kako mogu da nabavim dodatnu literaturu?

Za digitalizovanu verziju literature (u pdf formatu) kontaktirajte Studentsku službu putem mejla i ukoliko postoji u digitalizovanoj verziji, biće Vam na mejl proslijeđena bez dodatnih troškova.

Ukoliko želite da iznajmite literaturu u fizičkoj kopiji, potrebno je da pošaljete mejl Studentskoj službi koja će Vas obavijestiti kada možete da preuzmete knjigu i potpišete revers. Knjigu možete da zadržite 30 dana. Molimo Vas da iznajmljenu literaturu čuvate i da na nju ništa ne bilježite.

  1. Gdje mogu vidjeti raspored polaganja ispita?

Datumi ispitnih rokova i prijava unaprijed se određuju Akademskim kalendarom za cijelu školsku godinu. Ove informacije možete pronaći na Vašem profilu u dijelu Ispitni rokoviTermini ispitnih rokova.

Ispitni rokovi su Januarski, Junski i Septembarski. Svaki rok ima dva termina – redovan i popravni termin.

Aktuelni ispitni rok možete pratiti i na svom profilu u okviru Rasporeda. Selektovanjem aktivnosti „Ispiti“ i klikom na dugme filtriraj, prikazaće vam se datumi i satnice polaganja ispita.

  1. Šta znači redovan, a šta popravni termin?

Svaki ispitni rok ima dva termina polaganja – redovan i popravni termin.

Ukoliko ne položite ispit u redovnom terminu imate mogućnost da izađete na popravni. To je dodatna prilika da polažete ispit ponovo. Na popravni termin možete da izađete samo ako ste taj ispit prijavili i u redovnom roku.

  1. Prijavio sam ispit ali nisam u mogućnosti da se pojavim. Šta da radim u ovoj situaciji?

Ukoliko ste prijavili ispit, ali Vam je iskrslo nešto nepredviđeno, isti možete odjaviti ukoliko prijave i dalje traju. Ako je prijava ispita završena, ispit nije moguće više odjaviti i za ovaj ispit će se evidencija voditi kao da ga niste položili.

Važno: Ukoliko niste u mogućnosti da izađete na ispit u redovnom roku, savjetujemo Vam da ga svakako prijavite kako biste imali mogućnost izlaska na ovaj ispit u popravnom terminu. Ako nemate prijavu u redovnom roku za određeni predmet, njega nećete moći da prijavite ni za popravni termin.

 

  1. Da li mogu sve ispite da prijavim u jednom roku?

Predmete koje slušate u zimskom semestru možete da polažete u Januarskom ispitnom roku. Predmete iz ljetnog smestra, kao i nepoložene predmete iz zimskog semestra, možete da polažete u Junskom i Septembarskom  ispitnom roku.

Niste ograničeni brojem ispita za prijavu po roku, ali ste ograničeni brojem ispita za polaganje po studijskoj godini. U toku jedne studijske godine možete polagati ispite u ukupnom iznosu do 60 ECTS bodova.

  1. Kako da prijavim ispit?

Ispite prijavljujete preko svog ICEPS profila odabirom opcije Prijavi ispite u dijelu Ispitne prijave gdje će Vam se prikazati ispiti za koje je moguća prijava.

Ukoliko Vam se neki ispit ne prikazuje, postoji mogućnost da taj predmet nosi određenu uslovljenost koju niste ostvarili (npr. stručna praksa). Ove informacije možete pogledati u dijelu Predmeti na studijskom programu, gdje se klikom na sam predmet otvara kartica Detalji predmeta. Ukoliko predmet ima neki uslov, ispisaće se na ovom mjestu.  Svakako, možete se uvijek obratiti Studentskoj službi za provjeru.

Takođe, potrebno je da ste izmirili sva dospjela zaduženja, kao i da imate dovoljno sredstava za prijavu ispita na Vašem profilu.

  1. Do kad traje prijava ispita?

Ove informacije za sve rokove i termine (redovan i popravni) možete pronaći na Vašem profilu u dijelu Ispitni rokoviTermini ispitnih rokova.

Nakon završenog roka za prijavu neće biti moguće prijaviti ispit, pa vodite računa o datumima.

  1. Koliko iznosi prijava ispita?

Svaka prijava se tarifira po cijeni od 10 eur.

Ukoliko ne položite ili ne izađete na prijavljen ispit u redovnom roku (prvi termin), prijava ispita za popravni rok (drugi termin) se isto naplaćuje po cijeni od 10 eur.

Studenti koji su u statusu obnove godine (osim studenata koji su prvi put apsolventi) svaku prijavu ispita plaćaju po cijeni od 20 eur.

Vodite računa da na Vašem profilu imate dovoljno finansijskih sredstava kako ne biste propustili rok za prijavu.

  1. Novac mi nije proknjižen na profil i propustio/-la sam rok za prijavu ispita. Šta da radim? 

Nažalost, u ovom slučaju čekate sledeći ispitni rok da biste mogli prijaviti ispit.

Važno: Kada uplaćujete novac za polaganje ispita na tekući račun Škole, imajte u vidu da može proći do 48h da uplata bude evidentirana na Vašem profilu, kako biste na vrijeme mogli da prijavite ispit. Platni promet ne radi vikendom ni na državne praznike, pa se te uplate tretiraju kao uplate prvog narednog radnog dana.

Da biste izbjegli ovu situaciju, savjetujemo Vam da redovno pratite Vaše finasije na profilu i izvršite uplate ranije, nekoliko dana prije početka prijave ispita.

  1. Na koji način se polažu ispiti?

Ispiti se polažu pisanim putem, jednim testom po predmetu, na kojem Vam se nalazi cijelo ispitno gradivo.

Izuzeci:

  1. Anatomija i fiziologija: polaže se kroz dva testa Anatomija Fiziologija, a ocjena se zaključuje tek kada su oba dijela položena. Ne možete da polažete Fiziologiju ako prethodno niste položili Anatomiju.
  2. Patofiziologija: polaže se kroz dva testa (teorijski i praktični dio 1 i teorijski i praktični dio 2). Ne možete da polažete drugi dio ako prethodno niste položili prvi.
  3. Osnovi informaciono-komunikacionih tehnologija: polaže se praktično, na terminu vježbi. Potrebno je izvršiti prijavu ispita redovno u prvom narednom ispitnom roku kako bi se ocjena upisala. Za ovaj predmet nema dodatnog polaganja.
  1. Da li satnicu održavanja ispita pratim u rasporedu?

Satnicu pratite putem Rasporeda na Vašem profilu. Ukoliko postoji više grupa, o satnici Vas obavještavamo putem mejla dva dana prije održavanja ispita. Satnica može biti 15h ili 17h. U tom slučaju Vaša satnica je ona koja je mejlom potvrđena od strane Studentske službe.

Ukoliko postoje grupe na određenom ispitu, možete se mejlom izjasniti za satnicu koja vam više odgovara (15h ili 17h) ali je potrebno da to javite odmah po prijavi ispita.

Kada se naprave grupe i pošalje obavještenje o terminima neće biti moguće naknadne izmjene.

  1. Gdje mogu da vidim rezultate ispita?

Rezultate ispita pratite isključivo na svom ICEPS profilu u dijelu Ispitne prijaveOcijenjene prijave. Zelenom bojom biće označeni ispiti koje ste položili, dok će crvenom biti oni koje niste položili.

  1. Kako se vrši ocjenjivanje testova i šta znači npr. 73% u listi sa ocijenjenim prijavama?

73% predstavlja procenat tačno urađenog testa.

Vaša zaključna ocjena za predmet zavisi od ocjena svih segmenata: prisustvo, aktivnost, stručna praksa/vježbe, ispit (test).

Kod predmeta bez stručne prakse/vježbi zaključna ocjena zavisi najviše od urađenog testa na ispitu.

Kod predmeta sa stručnom praksom/vježbama pored poena sa testa na zaključnu ocjenu iz predmeta utiču i poeni sa stručne prakse/vježbi i poeni za aktivnost.

0-50% – ocjena F (niste položili) – ekivalentna ocjeni 5
51-60% – ocjena E – ekvivalentna ocjeni 6
61-70% – ocjena D – ekvivalentna ocjeni 7
71-80% – ocjena C – ekvivalentna ocjeni 8
81-90% – ocjena B – ekvivalentna ocjeni 9
91-100% – ocjena A – ekvivalentna ocjeni 10

Konačnu, zaključenu, ocjenu na predmetu možete vidjeti u dijelu Predmeti na studijskom programu biranjem konkretnog predmeta. U detaljima možete vidjeti koliko ECTS nosi predmet, koja ocjena Vam je zaključena, kao i druge informacije. Predmeti koji su položeni biće označeni zelenom bojom.

  1. Koliko dugo čekam rezultate?

Četiri dana od dana polaganja ispita rezultati će biti unijeti u ICEPS System.

  1. Kako mogu da vidim gdje sam pogriješio na testu? 

Pošaljite molbu Studentskoj službi koja će Vas obavjestiti kada možete da ostvarite uvid u test.

Važno: Uvid u test možete ostvariti isključivo ličnim dolaskom u prostorije Studentske službe uz prisustvo Referenta. Moguće je na uvid dobiti test rađen samo u posljednjem ispitnom roku. Ocijenjeni testovi od strane nastavnika se ne mogu slati putem mejla ili Viber poruke, niti slikati od strane studenta.

Za dodatne konsultacije, možete se obratiti nastavniku putem mejla.

  1. Da li mogu da poništim ocjenu? 

Ukoliko niste zadovoljni ocjenom, imate mogućnost istu da poništite slanjem molbe na mejl Studentske službe u roku od 30 kalendarskih dana od datuma objavljivanja rezultata. Ispit možete polagati u prvom narednom roku, uz redovnu prijavu.

  1. Koji je postupak ako smatram da ispit nije obavljen u skladu sa Zakonom, Statutom ICEPS-a i Pravilnikom? 

Prigovor se podnosi Studentskoj službi mejlom u roku od 48h od dobijanja ocjene. Studentska služba prigovor prosleđuje Upravi Škole isti dan, a odluka se donosi u roku od 24h od prijema prigovora. Ukoliko se usvoji prigovor studenta, student ponovo polaže ispit Komisije u roku od 3 dana od prijema prigovora. Članove Komisije određuje Uprava Škole. Naknadni zahtjevi se ne uvažavaju.

  1. Kada se upisuju ocjene u indeks?

Nakon završenog ispitnog roka donesite indeks u Studentsku službu kako bi Vam ocjene bile upisane.

Pohađanje stručne prakse je obavezno i svaki izostanak se mora nadoknaditi. Ocjene sa stručne prakse daje mentor koji radi sa Vama i ocjene bilježi u Uput koji dobija od strane Škole. Ako Vas mentor ne nađe na Uputu, to znači da Vam ocjena ne može biti kasnije upisana, te je potrebno da odmah reagujete kod mentora i Studentske službe da bi se problem riješio. 

  1. Gdje se organizuje stručna praksa?

Stručna praksa se organizuje isključivo u zdravstvenim ustanovama sa kojima Škola ima potpisan Ugovor o saradnji (Nastavne baze ICEPS-a). Spisak Nastavnih baza dostupan je ovdje.

Praksu organizuje Škola vodeći računa o:

  • adekvatnosti ustanove za sticanje određenih znanja i vještina predviđenih nastavnim planom i programom,
  • adekvatnosti mentora stručne prakse koji radi sa studentima na praksi i
  • raspoloživosti ustanove i njenih resursa za obavljanje prakse.

Određena stručna praksa se može organizovati i kabinetski u prostorijama Škole.

Ponekad praksa iz istog predmeta može biti organizovana iz više dijelova npr. u dvije ili tri ustanove ili najprije u kabinetu, pa potom u ustanovi. U tim slučajevima finalna ocjena se dobija samo ako se na svim djelovima ostvare prelazne ocjene.

  1. Kako da znam kada mi počinje praksa?

Okvirni datumi planirane stručne prakse biće objavljeni pred početak nove školske godine i možete ih pronaći na svom profilu u detaljima predmeta pod svakim predmetom koji ima stručnu praksu. Okvirni datumi su tu da možete da planirate otprilike vrijeme kada će se praksa organizovati.

Precizni datumi i satnice biće unijeti u Raspored na Vašem profilu i biće Vam javljeni putem mejla najkasnije 20 kalendarskih dana prije početka prakse.

  1. Iz kojih predmeta imam stručnu praksu? 

Na svakoj godini studija postoji nekoliko predmeta koji imaju obaveznu stručnu praksu. U okviru svakog predmeta na Vašem profilu možete pogledati da li predmet ima praksu. Ako ima, stajaće oznaka: ✔, ako predmet nema stručnu praksu stajaće ova oznaka: x.

Položena stručna praksa je uslov za izlazak na ispit.

  1. Zašto se ne nalazim na uputu za stručnu praksu? 

Uput je dokument kojim Vas Škola zvanično najavljuje ustanovi na praksu i on je važan zato što se njime evidentira Vaše prisustvo praksi i kasnije ocjena sa prakse.

Da biste se našli na uputu potrebno je da nemate finansijskih dugovanja većih od 200 eur što možete u svakom trenutku provjeriti na svom profilu u dijelu Transakcije.

Napominjemo da se bez obzira na trenutno dugovanje svi studenti koji nemaju obavljenu određenu praksu pozivaju na istu, ali se na uputu neporedno pred početak prakse neće naći oni koji su u dugovanju većem od 200 eur.

Može se desiti da ste neposredno pred početak prakse dospjeli u dugovanje kada Vas je npr. ICEPS System automatski zadužio za ratu za školarinu. Zato je veoma važno da na početku prakse utvrdite sa mentorom da li ste na uputu.

  1. Nisam na uputu za stručnu praksu. Šta da radim? 

Potrebno je da se odmah javite Studentskoj službi kako bi se utvrdilo zašto niste na Uputu.

Ako ste izmirili dugovanje i sada nemate dug ili je dug ispod 200 eur, bićete dodati na Uput, a mentor će dobiti nov dokument od Škole.

Ako ste i dalje u dugovanju i želite da izmirite dugovanje, potrebno je da to uradite istog dana i pošaljete dokaz o uplati Studentskoj službi (da ne čekamo da uplata bude proknjižena), kako biste već od drugog dana prakse bili na Uputu. Tog prvog dana možete ostati na praksi i dalje nastaviti od drugog dana sa redovnim pohađanjem.

Ako ste i dalje u dugovanju i ne želite da izmirite dugovanje, mentor ima pravo da Vas isključi sa prakse, jer Uputom nema pokriće da ste pozvani da boravite u ustanovi.

Na kraju prakse kada mentor dostavi uput sa ocjenama ne postoji opcija naknadnog dodavanja na Uput, te bez obzira da li ste pohađali praksu, nećete dobiti ocjenu. Drugim riječima, praksa neće biti priznata ako ste istu pohađali dok ste bili u dugovanju, pa po završetku prakse izmirili dugovanje.

  1. Šta je potrebno da bih prisustvovao/-la stručnoj praksi? 

Zakonski preduslovi za pohađanje prakse u zdravstvenoj ustanovi i pristupanje pacijentima su:

  • važeća sanitarna knjižica kao potvrda o obavljenom sanitarnom pregledu
  • potvrda o izvršenoj vakcinaciji na Hepatitis B – vakcina se uzima jednom, te ako ste već vakcinisani samo iz Doma zdravlja uzmite potvrdu

Navedenu dokumentaciju je potrebno da imate sa sobom na svakoj praksi u slučaju provjere nadležnih u ustanovi ili inspekcije, kao i provjere samog mentora prije početka obavljanja prakse.

Tokom stručne prakse morate biti u uniformi:

ZNJ smjer: bijele pantalone + bijela bluza + bijeli mantil + bijele klompe + bijele zokne

FT smjer: plave pantalone + bijela bluza + bijeli mantil + bijele klompe + bijele zokne

Tokom boravka na praksi obavezno je nošenje oznake sa natpisom ’’Student na praksi’’ koju dobijate od strane Škole.

Za vrijeme trajanja prakse neophodan je odgovarajući način održavanja lične higijene, urednosti kose i noktiju. Kodeks ponašanja na praksi dostupan je ovdje.

  1. Šta se dešava ako izostanem sa stručne prakse? 

Da biste dobili ocjenu sa prakse, potrebno je da odradite sve sate/dane stručne prakse koji su predviđeni planom i programom, kao i da pokažete znanje i angažovanost koje ocjenjuje mentor. Bez položene stručne prakse nećete moći da izađete na teorijski ispit.

Ukoliko praksa traje 2 nedelje (10 radnih dana), poslednji dan prakse rezervisan je samo za studente koji imaju nadoknadu (koji su neki termin propustili). Dakle, praksa je zapravo 9 radnih dana i 9 termina se mora pohađati. Ako propustite 1 dan, dolazite poslednji dan da ga nadoknadite.

Ukoliko praksa traje više od 2 nedelje (više od 10 radnih dana), poslednja 2 dana prakse su rezervisana samo za studente koji imaju nadoknadu (koji su neki termin propustili). Poslednja 2 dana se ne računaju u redovan dolazak, ona su namjenjena samo studentima koji imaju termine da nadoknade.

Ukoliko ste zaposlen zdravstveni radnik, dodatni benefit je da imate jedan dodatni izostanak po svakoj nedelji prakse. Ako praksa traje 4 nedelje (20 radnih dana), imate pravo na još 4 izostanka koja ne morate da nadoknadite. Svaki izostanak izvan navedenih potrebno je nadoknaditi kako biste dobili pozitivnu ocjenu na praksi.

  1. Nisam nadoknadio/-la propuštenu praksu za vrijeme njenog trajanja. Šta da radim u ovoj situaciji?

Preporuka Škole je da sačekate sledeću školsku godinu kada će se praksa u organizaciji Škole ponovo pokrenuti i kada ćete biti pozvani na nadoknadu.

Potencijalni problem kod ove opcije jeste što će Vam se možda ta zaostala praksa preklopiti sa redovnom praksom u novoj školskoj godini. Prilikom organizovanja prakse se gleda da se praksa sa iste godine studija ne preklopi. Ako ipak dođe do preklapanja, možete se obratiti Školi ili mentoru da vidimo postoji li način da ispratite obje prakse, ali ne obećavamo da će se riješenje naći.

Druga opcija je individualna nadoknada prakse koja bi se realizovala o Vašem trošku i koju mi iz tog razloga ne preporučujemo. Ukoliko ipak želite ovu opciju, potrebno je da Studentskoj službi uputite mejl sa zahtjevom za individualnu nadoknadu prakse sa informacijama koju praksu ste propustili i okviran period kada biste mogli da je nadoknadite.

Potom ćemo izvršiti provjeru raspoloživosti ustanove i mentora, kao i cijene. Individualna nadoknada prakse se tarifira po zvaničnom cjenovniku istaknutom na sajtu Škole, ali cijena zavisi od brojnih faktora, a ponajviše od broja termina za nadoknadu. 

Precizna kalkulacija troškova biće Vam poslata na potvrdu. Tek kada se izjasnite da prihvatate cijenu, biće Vam precizirani datumi prakse i bićete zaduženi u ICEPS Systemu. Ukoliko Vam uslovi ne odgovaraju, niste u obavezi da prihvatite organizaciju prakse na ovaj način.

Individualna nadoknada prakse se dogovara sa mentorom i nije prioritet u odnosu na grupne prakse, pa samim tim možete očekivati da kalkulacija troškova i sama organizacija potraje.

  1. Da li mogu biti oslobođen/-a pohađanja stručne prakse? 

Ako se prebacujete sa druge VŠU, predmeti koji Vam se priznaju se priznaju u cjelosti, što podrazumeva i da ste oslobođeni prakse iz datog predmeta.

Ako imate radnog iskustva u zdravstvenoj struci, može Vam se priznati praksa djelimično ili u cjelosti kod onih predmeta za koje imate relevatnog iskustva.

Način da Vam se prizna praksa i da budete oslobođeni pohađanja iste u cjelosti ili djelimično je putem Analize priznatih i diferencijalnih nastavnih obaveza (APIDO). Prilikom upisa ste vjerovatno podnosili dokumenta na APIDO. Ako to niste uradili prilikom upisa, uvijek možete naknadno raditi APIDO. Takođe, ukoliko ste se u međuvremenu zaposlili ili se prebacili na novo radno mjesto i tako stekli relevatno iskustvo u trajanju od minimum 6 mjeseci za prvo zaposlenje, a 2 mjeseca za novo radno mjesto, ispunjavate uslove za izradu APIDO.

Izrada APIDO radi priznavanja stručne prakse tarifira se 20 eur, a radi priznavanja ispita i stručne prakse iznosi 60 eur.

  1. Kako biram izborne predmete?

Procedura popunjavanja ankete za odabir izbornog predmeta je obavezan korak u okviru potpisivanja Ugovora o studiranju za novoupisane studente, odnosno u okviru potpisivanja Aneksa za upis na više godine studija. 

Novoupisani studenti dobijaju anketu u jednom od automatskih mejlova prilikom upisa u Školu, dok studenti koji se upisuju na više godine anketu dobijaju u obavještenju o početku ovjere godine i upisa naredne.

Ukoliko ne popunite anketu, dodijelit će Vam se po automatizmu predmeti koji se pokreću kao izborni u okviru Vašeg smjera i upisane studijske godine o čemu ćete biti obavješteni putem mejla.

Ukoliko se ne pokrene predmet koji ste u upitniku izabrali, biće Vam dodijeljen drugi predmet koji će se pokrenuti u školskoj godini za šta ćete biti obavješteni putem mejla.

Izborni predmeti vidljivi su na Vašem ICEPS System profilu.

  1. Da li mogu da promenim izborni predmet u toku školske godine?

Da, izborni predmet možete da mjenjate. Izborni predmet mjenjate tako što pošaljete molbu na mejl Vaše Studentske službe.

Molba za promjenu izbornog predmeta podnijeta nakon 01.10. se tarifira po cjenovniku Škole.

  1. Da li mogu da imam više izbornih predmeta nego što je potrebno po godini? 

Da, jer po završetku studija možete steći i više od 180 ECTS, ali nikako manje. Dodatni izborni predmeti se posebno tarifiraju. Potrebno je da pošaljete zahtev Studentskoj službi koja će Vas obavjestiti o cijeni i o dodijeljivanju dodatnih izbornih predmeta. U momentu dodijeljivanja bićete zaduženi u ICEPS System-u.

  1. Da li početkom školske godine mogu da se promjene izborni predmeti za prethodne godine? 

Da, potrebno je da pošaljete mejl Studentskoj službi sa molbom da promjenite izborni predmet koji ste ranije birali i navedete novi predmet koji želite. Molba za promjenu izbornog predmeta tarifira se po cjenovniku Škole. 

  1. Na koga se odnosi ovjera godine?

Ovjera školske godine se odnosi na sve studente koji su u godini koja se ovjerava bili aktivni cijelu školsku godinu ili barem u nekom periodu. 

  1. Kada mogu da započnem proceduru ovjere godine i upisa naredne?

Proceduru ovjere godine možete da započnete po završetku septembarskog ispitnog roka, a po obavještenju koje ćete dobiti od Studentske službe.

Potreban broj ECTS za upis u narednu školsku godinu:

  • za upis na II godinu: minimum 45 ECTS
  • za upis na III godinu: minimum 60 + 45 = 105 ECTS

Postupak upisa i ovjere godine realizuje se automatski kao jedinstven proces.

Ukoliko ste sve ispite položili u junskom roku i ispunjavate sve ostale uslove za ovjeru i upis naredne godine, u tom slučaju možete odmah nakon junskog roka započeti proces javljanjem Studentskoj službi koja će Vas uputiti u dalje korake.

Studenti moraju imati regulisan svoj studentski status u svakoj školskoj godini:

  • redovan status (upis naredne godine),
  • ponovni upis (obnova godine, apsolventski staž), ili
  • mirovanje (zamrznuta godina).
  1. Do kada najkasnije mogu da ovjerim godinu? 

Do početka naredne školske godine, u skladu sa akademskim kalendarom. Studenti koji do tada ne polože dovoljan broj ispita i nemaju uslov za upis naredne godine (dovoljan broj ECTS bodova), svoj status regulišu  kao ponovni upis (obnova godine, apsolventski staž), ili mirovanje (zamrznuta godina).

  1. Šta je potrebno za proceduru ovjere godine i upisa naredne?

Potrebno je ispratiti sledeće korake:

  1. potvrditi Pop Up obavještenje koje Vam stigne na Vaš profil; ukoliko slučajno kliknete da ne prihvatate, a želite da ovjerite godinu, potrebno je da pošaljete mejl Studentskoj službi sa zahtjevom da želite da započnete proceduru ovjere tekuće godine i upisa naredne;
  2. ispuniti anonimnu online anketu o samoevaluaciji ustanove, kao i dostaviti potpisanu izjavu o ispunjavanju iste (anketa će Vam biti poslata na mejl);
  3. odabrati izborne predmete za upis u narednu godinu studija popunjavanjem ankete koja se dobija u mejl obavještenju za ovjeru i upis godine; ukoliko ne odaberete izborne predmete na ovaj način, oni će Vam biti dodjeljeni po automatizmu;
  4. isplatiti dospjele rate školarine, kao i sve prateće troškove;
  5. platiti troškove (za sve troškove bićete automatski zaduženi na Vašem profilu nakon što se izjasnite da želite da ovjerite godinu i upišete se u narednu):
    1. ovjere godine (iznos: 50 eur, svrha na uplatnici: ovjera godine),
    2. upisa godine (iznos: 60 eur., svrha: troškovi upisa),
  6. dostaviti indeks kako bi Vam se ovjerila godina i upisale ocjene nakon septembarskog ispitnog roka.
  1. Kada znam da sam upisan/-a u novu školsku godinu? 

Upisani ste nakon što potpišete Aneks Ugovora u dva primjerka za studijsku godinu koju upisujete.

  1. Ko upisuje obnovu godine? 

Studenti koji završavaju I i II godinu i koji nemaju stečen minimalan broj ECTS bodova za upis u narednu godinu studija, kao i studenti koji su bili u statusu ponovnog upisa treće godine („apsolventski staž“) i neće diplomirati do kraja tekuće školske godine.

  1. Šta je potrebno za ponovni upis godine? 
  1. ispuniti anonimnu online aknetu o samoevaluaciji ustanove, kao i dostaviti potpisanu izjavu o ispunjavanju iste (anketa će Vam biti poslata na mejl);
  2. platiti troškove (za sve troškove bićete automatski zaduženi na ICEPS profilu nakon što se izjasnite da želite da ovjerite godinu i upišete se u narednu):
    1. ovjere godine (iznos: 50 eur, svrha na uplatnici: ovjera godine)
    2. upisa u statusu ponovnog upisa godine (iznos: 120 eur, svrha: troškovi upisa)
    3. školarina u statusu ponovnog upisa godine (iznos: 300 eur, svrha: školarina) – moguće je platiti u 3 jednake rate
  3. dostaviti indeks kako bi Vam se ovjerila godina i upisale ocjene nakon septembarskog ispitnog roka.

Studenti koji obnavljaju godinu nisu u obavezi da ponovo biraju izborni predmet, ali ga mogu promjeniti u novoj školskoj godini ukoliko žele. Potrebno je dostaviti pisanu Molbu na mejl Studentske službe sa informacijom koji predmet želi da se zamjeni i za koji novi predmet. Naknadna promjena izbornog predmeta se nakon početka školske godine tarifra prema zvaničnom cjenovniku Škole.

  1. Da li plaćam školarinu kada obnavljam godinu? 

Školarina u statusu ponovnog upisa (obnove) godine se tarifira po cijeni od 300 eur i moguće je platiti u 3 jednake rate. Prijava ispita u ovom statusu je 20 eur.

  1. Kada znam da sam upisan/-a u novu školsku godinu? 

Upisani ste nakon što potpišete Aneks Ugovora u dva primjerka za studijsku godinu koju upisujete.

  1. Šta je apsolventski staž? 

„Apsolventski staž“ je ponovni upis III godine i on se vrši kada student ne diplomira do 30. septembra tekuće godine. Ovaj status traje godinu dana i za to vrijeme student ima tretman redovnog studenta sa svim pratećim pravima i obavezama.

Upis apsolvetnskog staža se vrši automatski nakon ovjere prethodne godine.

  1. Šta je potrebno za upis apsolventskog staža?  
  1. ispuniti anonimnu online aknetu o samoevaluaciji ustanove, kao i dostaviti potpisanu izjavu o ispunjavanju iste (anketa će Vam biti poslata na mejl);
  2. platiti troškove (za sve troškove bićete automatski zaduženi na Vašem profilu nakon što se izjasnite da želite da ovjerite godinu i upišete se u narednu):
    1. ovjere godine (iznos: 50 eur, svrha na uplatnici: ovjera godine),
    2. upisa godine (iznos: 60 eur, svrha: troškovi upisa),
    3. dostaviti indeks kako bi Vam se ovjerila godina i upisale ocjene nakon septembarskog ispitnog roka.

Studenti koji upisuju apsolventski staž nisu u obavezi da ponovo biraju izborni predmet, ali ga mogu promjeniti u novoj školskoj godini ukoliko žele. Potrebno je poslati molbu mejlom Studentskoj službi sa informacijom koji predmet želi da se zamjeni za koji novi predmet. Naknadna promjena izbornog predmeta se nakon početka školske godine tarifra prema zvaničnom cjenovniku Škole.

Da li plaćam školarinu u toku apsolventskog staža? 

Studenti koji upisuju apsolventski staž ne plaćaju ponovo školarinu, a prijava ispita se tarifira redovno 10 eur.

  1. Kada znam da sam upisan/-a u novu školsku godinu? 

Upisani ste nakon što potpišete Aneks Ugovora u dva primjerka za studijsku godinu koju upisujete.

  1. U kojim situacijama mogu da tražim status mirovanja?

Da bi Vam se odobrio status mirovanja (zamrzavanje godine), potrebno je da ispunjavate neki od zakonom predviđenih uslova i u slučaju drugih razloga ukoliko Uprava Škole to odobri.

  1. Kako da pokrenem status mirovanja? 

Potrebno je da dostavite Molbu za odobrenje statusa mirovanja Školi na mejl Studentske službe. Molba se tarifira po cijeni od 10 eur.

  1. Koliko traje status mirovanja? 

Status mirovanja traje do isteka tekuće školske godine za koju se tražio status mirovanja. To znači da ovaj status važi do kraja septembra tekuće školske godine i da ste nakon toga od 01.10. u obavezi da ponovo regulišete svoj studentski status za narednu godinu. Po zahtjevu studenta, status mirovanja može da se prekine i ranije.

  1. Da li posle isteka statusa mirovanja mogu da ponovo da tražim mirovanje? 

Po isteku godine u statusu mirovanja potrebno je da ponovo podnesete Molbu Školi na mejl Studentske službe. Molba se tarifira po cijeni od 10 eur.

Detaljnija uputstva procedure prijave, pripreme i odbrane Završnog rada pronaći ćete na sajtu Škole i ICEPS Systemu u dijelu Predmeti po programuMaterijali za pripremu ispita pod predmetom Završni rad

Tamo se, osim najčešće postavljenih pitanja, nalazi i 10 koraka do uspješne odbrane Završnog rada gdje je sažeto objašnjena kompletna procedura, kao i Zahjtevi za prijavu/odbranu i modeli Završnog rada. 

Važno: Završni rad ne smije predstavljati kopiranje ili obradu već postojećeg teksta sa Interneta ili druge elektronske ili štampane literature kao ni već objavljenog rada, jer se u tom slučaju smatra plagijatom.

Ukoliko želite da raskinete Ugovor o studiranju, potrebno je da pošaljete Molbu Studentskoj službi putem mejla.

Bićete zaduženi za Molbu za ispisivanje, Sporazumni raskid Ugovora i povrat dokumentacije, po zvaničnom cjenovniku Škole, u iznosu od 50 eur.

Prije potpisivanja Sporazumnog raskida Ugovora o studiranju potrebno je da isplatite najmanje 70% školarine i da dostavite indeks kako bi se poništio.

ICEPS
Privacy Overview

This website uses cookies so that we can provide you with the best user experience possible. Cookie information is stored in your browser and performs functions such as recognising you when you return to our website and helping our team to understand which sections of the website you find most interesting and useful.